ABOUT

ABOUT - Abn Concept
 
 
 
ABOUT

         Following the previous success of parquet flooring and wooden decorations, in 1997 ABN Furnishing was founded with two factories in Ankara to produce fixed & movable furniture. In 2001, four years after the establishment, ABN Construction was founded with the aim of putting the name ABN Furnishing to the construction industry, and of creating top-quality structures from A to Z by building up with the manufactured goods. Expanding the scope of its national and global activities and maximizing its investment capital, ABN Construction experienced a period of accelerating growth while maintaining the highest level of customer satisfaction, considered as its most important asset. ABN has always been value-driven. By the virtue of the values that have been adhered to, ABN continues to achieve growth. And now, as ABN Concept we are ready to provide our customers with retail sale service of our top-quality and unique products.


Mission, Vision & Values  
 

The core values of ABN Concept that we pay the most regard are;

Quality: We are committed to customer satisfaction through high-quality products made of well-chosen natural materials. As we know the fact that a person’s furniture reflects their character’s very essence and their boundaries speechlessly, we aim to serve the best quality.

Comfort: Capturing the golden ratio of comfort through inspiration from nature, ABN is the indispensable address of comfort.

Durability: We produce our goods to be sturdy and everlasting because we believe that the most precious things are those that do not deform as they collect memories in time.  

Sustainability: Unlike the modern consumption habit of disposable use of goods, we are focusing on the permanence of the goods, now is the time to make the world sustainable.

Excellence: Our focus on the very details of the product and the care we provide to it ensure that we are close to excellence.


ABN Concept

    ABN Mobilya, 1997 yılında, parke döşeme ve ahşap dekorasyonu alanındaki geçmiş başarılarının ardından sabit ve taşınabilir mobilyalar üretmek üzere Ankara'da iki fabrika ile kurulmuştur.Kuruluşunun ardından 2001’de, inşaat sektörüne ABN Mefruşat ismini kazandırmayı ve ürettiği ürünler ile birlikte A’dan Z’ye yüksek kalitede yapılar inşa etmeyi amaçlayarak ABN Yapı İnşaat’ı da bünyesine katmıştır. Ulusal ve küresel faaliyetlerinin kapsamını genişleten ve yatırım sermayesini en üst düzeye çıkaran ABN Yapı İnşaat, en önemli değeri olarak benimsediği müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sürdürürken, hızlanan bir büyüme dönemi yaşamıştır. ABN her zaman değer odaklı olmuştur, bağlı olduğu değerler sayesinde de büyümeyi sürdürmektedir. Şimdi ise, ABN Concept olarak müşterilerinee yüksek kalitedeki benzersiz ürünleri ile perakende satış hizmeti sunmaya hazır.

 

Misyonumuz, Vizyonumuz ve Değerlerimiz

ABN Concept olarak gözettiğimiz en öz değerler şunlardır;

Kalite:  Özenle seçilmiş doğal materyaller ile üretilen yüksek kalitede ürünler yoluyla müşteri memnuniyetine ulaşmayı amaçlıyoruz. Mobilyalarınız karakterinizin özündeki noktaları, ve koyduğunuz sınırları sözsüz biçimde yansıtır. Bunu biliyoruz, ve müşterilerimze en iyi kaliteyi vadediyoruz. 

Rahatlık: Doğadan aldığı ilhamla rahatlığın altın oranını yakalayan ABN konforun vazgeçilmez adresi.

Dayanıklılık: Ürünlerimizi sağlam ve uzun ömürlü olacak şekilde üretmeye özen gösteriyoruz, çünkü en kıymetli şeylerin zamana eşlik ederken yıpranmayan şeyler olduğuna inanıyoruz.

Sürdürülebilirlik: Modern tüketim alışkanlığı olan ‘kullan-at’ uygulamasının aksine, ürünlerimizin kalıcılığına odaklanıyoruz, çünkü şimdi dünyayı sürerli kılma zamanı.

Mükemmeliyet: Ürünlerin ince detaylarında olan odağımız ve ürüne sağladığımız bakım ile birlikte mükemmele çok daha yakınız.